השפעת הצמצם על החשיפה

בית » בלוג צילום » בלוג » השפעת הצמצם על החשיפה
 
הצמצם הוא בסך הכול חור שנמצא בעדשה, ברוב המצלמות לצלם יש יכולת לשנות את מפתח הצמצם (גודל החור) ובכך להשפיע על כמות האור שתגיע לתמונה. העיקרון הוא פשוט – ככל שהחור גדול יותר, יותר אור יעבור דרך העדשה ויפגע בחיישן, וכך נקבל תמונה בהירה יותר, ולהיפך, ככל שהחור קטן פחות אור עובר דרך העדשה והתוצאה שתתקבל זה צילום כהה יותר.
סקאלת מספרי הצמצם (בסטופים שלמים), כמו שיש במרבית העדשות נראית כך :
המספרים האלו מייצגים את גודל החור דרכו נצלם ונקראים גם F NUMBERS,
ככל שמספרי הצמצם גבוהים יותר (נגיד 22 לפי הסקאלה הזו) החור קטן – כלומר פחות אור יעבור דרך העדשה ונקבל צילום כהה יותר, ולהיפך, ככל שמספרי הצמצם נמוכים  ( נגיד 1.4 לפי הסקאלה הזו) החור גדול יותר – כלומר יותר אור יעבור דרך העדשה ונקבל צילום בהיר יותר.
 
 
על מנת לשלוט בצמצם יש להעביר את המצלמה למצב צילום ידני (MANUAL), או למצב צילום AV  (בקנון) / A (בניקון / סוני). כדאי לשים לב שמצבי הצילום A/AV הם מצבי צילום חצי אוטומטיים – כלומר למרות שתשנו את מספרי הצמצם לאו דווקא תראו שינוי בכמות האור, כיוון שבמצבי צילום חצי אוטומטיים המצלמה 'מסדרת' את החשיפה באופן אוטומטי (מתאימה את מהירות התריס וה ISO לשינוי שאתם עושים במספרי הצמצם.
חשוב לציין שמלבד ההשפעה שיש לצמצם על כמות האור, לצמצם יש עוד תפקיד מכריע בנראות של הצילום וזה עומק שדה (הטווח הנראה בחדות בתמונה).
ניתן לראות את השינוי בסרטון המצורף.
 
 

פוסטים אחרונים